Gradski muzej Županja

Etnološka radionica ''Vezimo zlatovez''

U Đakovu, 11. ožujka 2019. godine, održana je tradicionalna etnološka radionica pod nazivom ''Vezimo zlatovez''. Ostvarena je u zajedničkoj suradnji Zavičajnog muzeja Stjepan Gruber Županja i Udruge za psiho-socijalne potrebe  Amadea pri samostanu milosrdnih sestara Sv. Križa.Radionica je započela u prostorijama Dnevnog boravka za starije osobe, uvodnim predavanjem ravnateljice Zavičajnog muzeja Stjepan Gruber u Županji, etnologinje mr. sc. Janje Juzbašić. Predstavila je ovu posebnu i jako zahtjevnu tehniku ručnog rada koja postala odraz i simbol identiteta Slavonije, kao i nedavno izašlu knjigu pod naslovom “Slavonski zlatovez”, čija je autorica. I upravo zbog svoje vrijednosti i značaja, umijeće izrade zlatoveza s područja Istočne Hrvatske, rješenjem Ministarstva kulture, proglašeno je nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske.Nakon predavanja, demonstraciju zlatoveza za 25 polaznika radionice, vodila je zlatovezilja Kata Dominković iz Štitara koja se već dugi niz godina, točnije od svoje 18 godine, bavi ovom tehnikom izrade ručnog rada zlatnim koncem. Ovaj posao zahtijeva pažnju, strpljenje, preciznost i dobar vid, pojašnjavala je ona i spremno prenosila svoje znanje na mlađe, ali i starije generacije. „Dok izrađujete zlatovezdruge stvari ne postoje. Zlatovez me opušta i smiruje“, samo su neke od izjava gospođe Kate. Njene su učenice bile jako marljive i postale pravi majstori u ukrašavanju predmeta i slika, nastalih na mnogobrojnim radionicama ovoga tipa. Dokaz je ovo kako je zlatovez s pravom priznat i kao slavonski suvenir. Radionica je trajala od 10 do 14 sati, nakon čega je otvorena izložba radova nastalih na radionici.