Gradski muzej Županja

Izložba karikatura "Alojzije Stepinac u slici i riječi – utjecaj komunističke propagande na stvaranje negativne slike o zagrebačkom nadbiskupu

 U srijedu, 8. svibnja, u 19:30 sati, u Župnom pastoralnom centru, u organizaciji Župe mučeništva svetog Ivana Krstitelja i Gradskog muzeja Županja, otvorena je izložba karikatura pod nazivom "Alojzije Stepinac u slici i riječi – utjecaj komunističke propagande na stvaranje negativne slike o zagrebačkom nadbiskupu", autora Družbe ''Braće Hrvatskoga zmaja''. Karikature, koje na neprimjeren način prikazuju nadbiskupa Alojzija Stepinca kao suradnika ustaškog režima i neprijatelja. Ove karikature objavljene su između 1945. i 1947. godine u satiričkim listovima poput Kerempuha i Bodljikavog ježa u svrhu demoniziranja kardinala Stepinca. Prikazan je i film iz tog vremena koji je imao za cilj ocrniti i prikazati suđenje Stepincu širokim masama ondašnje Jugoslavije. Kratki osvrt i predavanje održao je dekan KBF-a u Đakovu mons. prof. dr. Vladimir Dugalić.