Gradski muzej Županja

SVEČANA AKADEMIJA U ČAST 60-te OBLJETNICE MUZEJA U ŽUPANJI

60 obljetnica Zavičajnoga muzeja Stjepan Gruber u Županji obilježena je vrlo svečano ali i radno. Prvi, radni dio programa sastojao se od Seminara s temom PROGRAMI EU: KULTURA I KREATIVNA EUROPA za sve djelatnike muzeja u Slavoniji organizirala je Muzejska udruga istočne Hrvatske. Stoga je na početku programa sve nazočne pozdravio ravnatelj Gradskoga muzeja Vinkovci Danijel Petković koji trenutno obnaša dužnost predsjednika MUIH-a. Predavanja su održali Mladen Špehar iz Službe za kulturnu kontaktnu točku, Ministarstvo kulture, potom Vesna Meštrić iz Muzeja suvremene umjetnosti koja je govorila o umrežavanju kao preduvjetu za natjecanje kod europskih fondova. Na kraju je o Znanstvenoj i kulturnoj baštini uoči ulaska Hrvatske u Europsku uniju, predavanje održala dr. sc. Koralja Kuzman Šlogar, iz Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba. 

U drugom dijelu bila je svečana akademija u čast 60-te obljetnice. Prvo je sve goste pozdravila sadašnja ravnateljica mr. sc. Janja Juzbašić potom su čestitke za obljetnicu uputili Muzeju, saborski zastupnik i gradonačelnik grada Županje Davor Miličević, dipl. iur., potom predstavnica Ministarstva kulture, voditeljica Muzejsko-galerijske djelatnosti Eva Brunović, prof. i župnik Ivan Varoščić. Nadalje u sklopu akademije Muzej je promovirao novi dokumentarni filma o Muzeju u Županji pod nazivom „Naših 60. godina“, potom novi suvenir Muzeja „slatki Čardak“ koji je nastao u suradnji županjske Sladorane i Muzeja, a na kraju programa dokumentarnu izložbu o radu Muzeja u proteklih 60 godina otvorio je predsjednik Gradskoga vijeća grada Županje Gabrijel Galović. Navedeni program održao se u dvorani i predvorju dvorane Bl. Alojizija Stepinca Pastoralno- kulturnoga središta župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji. U glazbenom dijelu programa nastupio je Mješoviti pjevački zbora KUU Kristal-Sladorana i KUU „Tomislav“ Županja.