Gradski muzej Županja

Predstavljanje monografije ''DVD Županja 1887.-2022.''

 

U prostoru DVD-a i JVP Županja predstavljena je monografija ''DVD Županja 1887.-2022.'' autora Hrvoja Tkalca. Među okupljenima na predstavljanju monografije obratili su se sa nekoliko riječi Mladen Mikić - predsjednik DVD-a Županja,  Vladimir Balentović – zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Županja. Ispred Vatrogasne zajednice Vukovarsko-srijemske županije Zdenko Jukić i Zdenko Čarapar predsjednik Vatrogasne zajednice Osječko – baranjske županije. Autor, Hrvoje Tkalac osvrnuo se na sam rad vezan za monografiju i okupljenima pojasnio povijesni kontekst i okolnosti nastanka DVD-a u Županji krajem 19. stoljeća. Dugogodišnji kapelnik Vatrogasne limene glazbe Smail Gagić, prisjetio se na dugogodišnji rad i suradnju sa DVD-om.

Ova monografija pruža kratki uvid o razvoju vatrogastva na tlu Hrvatske i okolnosti vezanim za požare i prevenciju u kojima se nalazila Vojna granica samim time i Županja. Najveći dio  posvećen je kronološkim iznošenjem podataka, važnih događaja, intervencija, nabavki, donacija, itd. počevši od osnutka DVD-a 16.6.1887. do 2022. godine. Mnoštvom fotografija autor pruža bolji uvid na izgled članova dobrovoljnog vatrogasnog društva, ali i izgled grada kakav je nekada bio. Neizostavan dio je i Vatrogasna limena glazba koja je uvijek prisutna na svim događajima našeg grada. Posljednji dio posvećen je veteranima DVD-a koje je autor intervjuirao tokom pisanja. Oni iznose svoja sjećanja, svoj vatrogasni put i intervencijama koje su često bile i van granica Županje i terena kojeg danas pokrivaju članovi DVD-a i Javne vatrogasne postrojbe.