Gradski muzej Županja

Proslava ''140 godina prvog igranja tenisa u Hrvatskoj i 40 godina TK ''Županja 1881''

Za Županju se s pravom može reći da je grad koji piše sportsku povijest Hrvatske. Ovogodišnje velike dvije obljetnice ...

Za Županju se s pravom može reći da je grad koji piše sportsku povijest Hrvatske. Ovogodišnje velike dvije obljetnice - ​140 godina prvog igranja tenisa u Hrvatskoj i nadolazećih 40 godina TK ''Županja 1881'', jučer su upriličene na svečanoj sjednici Teniskog Kluba ''Županja 1881''. U nazočnosti brojnih uvaženih gostiju, Teniski Klub uručio je zahvalnice zaslužnim članovima i prijateljima Kluba, a posebno smo zahvalni posjetom predsjednice HTS-a, gospođe Nikoline Babić koja je uputila iskrene čestitke te uručila priznanja Gradu Županji i Teniskom Klubu. Također, tom prigodom otvorena je i retrospektivna izložba Zavičajnog muzeja Stjepan Gruber, autorice kustosice Matee Bašić, kojom smo odlučili trajno zabilježiti spomen na prvo igranje tenisa u Hrvatskoj, odnosno Županji. 

Izložba je postavljena na Trgu kralja Tomislava od danas, 15. listopada do 03. studenog 2021. godine.

Tenis, uz nogomet, mačevanje, streljaštvo i klizanje, spada u naše najstarije sportove koji su se prvi puta igrali upravo u ovome malenom graničarskom mjestu krajem 19. stoljeća. Dakle, dio je to gotovo stoljeće i pol stare priče o ljudima, okolnostima, uzrocima i posljedicama koje su iznjedrile tako važne događaje iz našeg istočnog kutka Hrvatske pored rijeke Save i ponosni smo što upravo naš grad Županja nosi titulu Kolijevke nogometa i tenisa u Hrvatskoj

Naime, unatoč višegodišnjim upornim nastojanjima da se ovaj izuzetno značajan kulturološki imperativ Županje premjesti u druge krajeve Hrvatske, iznova se dolazi do deklariranih i znanstveno potvrđenih prvih tragova sporta baš u ovome gradu. 

Izložba, popraćena katalogom na 50-ak stranica, donosi prikaz povijesti razvoja Županje koncem 19. st. kada u ovaj kraj dolaze mnogi strani poduzetnici. Oni, privučeni bogatim hrastovim šumama starosti do 350 godina, koje su tada prekrivale čak 70% površine Slavonije, razvijaju snažnu drvno-prerađivačku industriju. Posebno se među njima ističu industrijalci iz Engleske koji u Županju dolaze krajem 1870-ih i grade tvornicu tanina 300 m od Save. Također, oni pored gospodarskih donose i značajne kulturološke promjene, sve aktivniji društveni i sportski život. Naime, svjesni tjelesnog i mentalnog zdravlja, odmor i slobodno vrijeme upotpunjavali su različitim reakreativnim sportovima. U prvom redu bili su to tenis i nogomet, ali i jahanje, polo, mačevanje, klizanje, streljaštvo, a za te su potrebe sklopu industrijskog kompleksa uredili i sportsko igralište. ''Čudo neviđeno'', kako su tada govorili Županjci za njih dotad nepoznate igre, u početku je smatrano ''luksuzom'' i običnom djetinjarijom. Međutim, postepeno se javlja sve veći interes i u nedostatku dovoljnog broja igrača, u igru Englezi uključuju sve više domaćih radnika i podučavaju ih pravilima.

Također, i danas živi u sjećanjima Županjaca, posebna sentimentalna ljubavna priča prenošena s koljena na koljeno.  Vezana je uz upravitelja tvornice tanina, Fredericka Hepburna koji se doživotno vezao za grad Županju ženidbom sa (kako ju književnik Ivo Balentović naziva Šokačkom lady), Županjkom Katarinom Horvatović. Oboje su se do 1920. godine aktivno bavili sportovima, najviše tenisom i jahanjem i tako postali nositelji društvenog života Županje te vrlo značajni za širenje sportske kulture, premda nisu sudjelovali u samim njezinim počecima. Također, iznimno značajna činjenica jeste i ta da je Katarina nakon prestanka rada tvornice tanina i suprugove smrti dodatno zapečatila i doživotno zadužila nas buduće generacije svojom velikodušnom gestom. Naime, 18. ožujka 1947. godine daruje čitavo zemljište tvornice tanina na čijem se mjestu i danas nakon 140 godina igra tenis i nogomet, odnosno prostire nogometno igralište NK Graničara, spomen Stadion prvog igranja nogometa u Hrvatskoj te sedam teniskih terena TK ''Županja 1881''.

Da su upravo Englezi začetnici nove ere u sportskoj povijesti Hrvatske, u razmatranju povijesnih trenutaka za kojima se tragalo krajem 1970-ih godina, u konkurenciji više hrvatskih gradova, materijom, činjenicama i kazivanjima tadašnjih živih svjedoka, Županja uspijeva dokazati da su se tenis i nogomet prvi puta igrali baš u ovome gradu 1880-ih. Potvrđeno je to kada je pukom slučajnošću prosvjetni radnik Mirko Šarčević 1979. godine u ambaru naše pučke pjesnikinje Mande Oršolić i njezinog muža Antuna, pronašao nepobitan materijalni dokaz - prvu nogometnu loptu u Hrvatskoj. Još tadašnja analiza uzorka kože s lopte provedena u Frankfurtu, potvrdila je starost između 105 i 115 godina. Tada je Županji pripala čast, nakon proslave 100-godišnjice prvog igranja nogometa, biti domaćinom i proslave prvog igranja tenisa, koja se održala 15. svibnja 1982. godine. Bio je to dan i kada Županja dobiva prve teniske terene, čijim se otvaranjem budi veliko zanimanje za bijeli sport. Nedugo zatim, 09. listopada 1982. godine utemeljen je i TK ''Županja 1881'', čije je djelovanje, najznačajniji uspjesi i doprinos u razvoju teniskog sporta predstavljeno u drugom dijelu izložbe.